نمونه طرح درس فیزیک 2،1 و3
طرح درس سالانه فيزيك اول دبيرستان
طرح درس سالانه فيزيك دوم دبيرستان(رياضي و تجربي)
طرح درس سالانه فيزيك سوم دبيرستان(رشته تجربي)
|
طرح درس سالانه فيزيك كلاس اول دبيرستان | ||||
|
ماه |
هفته اول |
هفته دوم |
هفته سوم |
هفته چهارم |
|
مهر |
معرفي كتاب تدريس تا انرژي جنبشي |
تدريس انرژي جنبشي و پتانسيل |
تدريس تا آخر فصل |
حل تمرينهاي آخر فصل |
|
پرسش |
حل تمرين |
پرسش |
امتحان | |
|
آبان |
تدريس تا گستره سنجش دما |
تدريس تا رسانش گرما |
تدريس تا آخر فصل |
حل تمرينهاي آخر فصل |
|
پرسش |
پرسش |
انجام آزمايش ورفع اشكال |
امتحان | |
|
آذر |
تدريس تا القاي بار الكتريكي |
پرسش وتدريس قانون اهم |
پرسش وحل تمرين |
حل تمرينهاي آخر فصل |
|
آزمايش وتدريس تا قانون اهم |
پرسش وتدريس تا توان |
پرسش وتدريس تا آخر فصل |
حل تمرين | |
|
دي
|
امتحان |
امتحانات نوبت اول |
امتحانات نوبت اول |
امتحانات نوبت اول |
|
امتحانات نوبت اول |
امتحانات نوبت اول |
امتحانات نوبت اول |
| |
|
بهمن |
تدريس تا تصوير در آينه تخت |
تدريس تا رسم تصوير در آينه مقعر |
تدريس تا رسم تصوير در آينه محدب |
پرسش وتدريس تا بزرگنمايي |
|
پرسش |
پرسش |
حل تمرين |
حل تمرين | |
|
اسفند |
پرسش وتدريس تا آخر فصل |
حل تمرين |
امتحان |
پرسش وتدريس تا تغيير سرعت نور در دو محيط |
|
انجام آزمايش |
پرسش |
تدريس تا عمق ظاهري |
حل تمرين | |
|
فروردين |
|
تدريس تا منشور |
تدريس تاعدسي واگرا |
تد ريس تا محاسبه تصوير تاعدسي |
|
|
پرسش |
پرسش |
حل تمرين | |
|
ارديبهشت |
تدريس تا توان عدسي |
پرسش وحل تمرين |
امتحان |
|
|
پرسش وتدريس تا آخر فصل |
انجام آزمايش |
|
| |
نمونه طرح درس فيزيک (1)
نام درس: فيزيک (1)
موضوع: مقاومت الکتريکي
زمان تدريس: ...
عنوان اصلي درس: مقاومت الکتريکي
عناوين فرعي درس :
1- مفهوم مقاومت
2- کاربرد مقاومت در زندگي
3- انجام آزمايش
هدف کلي درس :
دانش آموزان با مفهوم مقاومت و کاربرد آن آشنا شوند.
هدفهاي جزئي درس:
در فرآيند آموزش دانش آموزان بايد:
الف - با مفهوم مقاومت آشنا شوند.
ب - با کاربرد مقاومت در زندگي آشنا شوند.
ج - روش آزمايش و تجزيه و تحليل نتايج را ياد بگيرند.
هدفهاي رفتاري درس :
پس از پايان آموزش (بحث در کلاس مطالعه کتاب و انجام آزمايشهاي ارائه شده) از دانش آموزان انتظار مي رود بتوانند:
1- مفهوم مقاومت را در چند جمله بيان کنند. ( شناختي - دانش)
2- تأثير افزايش و کاهش مقاومت را در جريان الکتريکي در حدود 2 سطر توضيح دهند (شناختي - درک و فهم )
3- کاربرد مقاومت در زندگي انسان را در يک بند بنويسند. (شناختي - کاربرد)
4- .................
5- آزمايشهاي ارائه شده در کتاب را انجام دهند و نتايج آنها را در يک صفحه گزارش کنند. (شناختي - کاربرد)
6- ...............
پيش بيني رفتار ورودي
دانش آموزان براي فهم درس جديد بايد:
1 - با مفهوم رسانا و نارسانا آشنا باشند.
2 - مفهوم جريان الکتريکي را بدانند.
3 - با عواملي که باعث جريان الکتريکي مي شوند آشنا باشند.
4 - با کاربرد جريان الکتريکي آشنا باشند.
ارزشيابي تشخيصي
1 - سه نوع از اشياي رسانا را نام ببريد.
2 - جريان الکتريکي را در دو سطر توضيح دهيد.
3 - چه عواملي موجب جريان الکتريکي مي شود؟ در يک سطر توضيح دهيد.
4 - به ذکر مثال، دو کاربرد جريان الکتريکي را بيان کنيد.
فعاليت هاي آموزشي
الف) فعاليت هاي معلم (مراحل تدريس) :
1- حضور و غياب
2- پرسش از درس قبل و بررسي مسائل و تکاليف دانش آموزان
3 - معرفي درس جديد
4 - طرح سؤال براي سيال سازي ذهن
5- توجه و دقت به پاسخهاي دانش آموزان
6 - هدايت دانش آموزان در انجام آزمايشهاي مطرح شده در کلاس
7 - پرسش و پاسخ درباره ي مسائل مطرح شده در زمينه مقاومت الکتريکي
8 - جمع بندي مطالب ارائه شده در کلاس
9 - ارائه تکاليف به دانش آموزان جهت انجام در خارج از کلاس
ب) فعاليت هاي دانش آموزان :
1 - ارائه تکاليف جلسه ي قبل و بيان مشکلات در زمينه ي انجام آنها
2 - پاسخ به سؤالهاي معلم
3 - طرح سؤال و بحث در مورد مقاومت الکتريکي
4 - مشارکت فعال در فعاليت هاي آموزشي کلاس
5 - توجه به مطالب معلم و يادداشت آنها
6 - مطالعه ي کتاب و پاسخ به سؤالهاي کتاب
7 - انجام آزمايشهاي کتاب
8 - تنظيم گيزارش درباره نتايج آزمايشها
9 - انجام تکاليف ارائه شده (در منزل يا خارج از کلاس)
روش تدريس
روش توضيحي، روش پرسش و پاسخ، روش آزمايشگاهي
وسايل آموزشي
مولد، آمپرسنج، ولت سنج، لامپ، کليد، سيمهاي رابط، کتاب درسي، تخته سياه و گچ
ارزشيابي پاياني
ارزشيابي به صورت کتبي با شفاهي انجام خواهد شد.
سؤالهاي ارزشيابي
1- مقاومت الکتريکي را در يک سطر توضيح دهيد.
2- علت افزايش و کاهش مقاومت را در يک جريان الکتريکي با ذکل مثال توضيح دهيد.
3- کاربرد مقاومت الکتريکي را در زندگي انسان به اختصار در يک بند بنويسيد.
فعاليت هاي تکميلي
1- مبحث درس را با دقت مطالعه کنند.
2- به سؤالهاي صفحه ... به طور کتبي پاسخ دهند و در جلسه بعد با خود به کلاس بياورند.
3- يکي از آزمايشهاي مطرح شده در کتاب را انجام دهند، و نتايج آن را در يک صفحه بنويسند و در جلسه بعد در کلاس درس مطرح نمايند.
تنظیم و خلاصه نویسی : محمد رضاهدايت پور- حسين رسولي
منبع : سایت شبکه آموزش سیما